مهفوم مقیاس پذیری در مسیر توسعه کسب و کار برای مدیران عامل

همانطور که می‌دانید رشد و گسترش هرکسب‌وکاری معمولا با چالش‌ها و موانع زیادی روبرو است حتی زمانیکه به پیشرف چشمگیری دست پیدا کنید. از طرفی حفظ انگیزه برای پیشرفت، دستیابی به بازارهای جدید و استخدام نیرو اغلب رسیدن به سودآوری را مشکل می‌کند. زیرا برای این موارد باید هزینه‌ها کرد. در حقیقت دانستن اینکه چگونه می‌توان بیزینس خود را بدون هزینه کردن گسترش و پیشرفت داد، بحث اصلی ما در این مقاله است. مقیاس‌پذیری در کسب‌وکار یا Scalability از مولفه‌های حیاتی برای انواع کسب‌وکارها است. اما بیشتر برای بیزینس‌های درحال رشد مطرح می‌شود. اما این بدان معنا نیست که سایر بیزینس‌ها آن را نادیده بگیرند. این مقاله با ارائه شش نکته کاربردی و مفید به مدیران عامل کمک می‌کند تا اگر درگیر مراحل رشد و پیشرفت هستند، چالش‌ها و موانع را راحت‌تر و با آگاهی بیشتری پشت‌سر بگذارند.

مقیاس‌پذیری یا Scalability چیست؟

منظور از مقیاس‌پذیری یا Scalability، یعنی یک سازمان و یا بیزینس تا چه میزانی درصورت بزرگ شدن و پیشرفت کردن قادر است به‌صورت موثر و پایدار به فعالیت خود ادامه دهد و تاب و تحمل این پیشرفت و توسعه را داشته باشد. بنابراین وقتی صحبت از مقیاس‌پذیری در کسب‌وکار می‌شود یعنی اگر مجموعه‌ای با ده نفر فعالیت می‌کند اگر این تعداد به صد نفر افزایش پیدا کند باز هم می‌تواند با برنامه و هدفمند به فعالیت خود ادامه دهد و خلل و محدودیتی در آن وارد نشود. همچنین در عین حال به افرایش درآمد هم می‌رسد. پس مقیاس ‌پذیری به‌معنی رشد و بزرگ‌شدن هر کسب‌وکاری بدون افزایش هزینه است.

ویژگی بیزینس‌های مقیاس‌پذیر چیست؟

در ابتدا این را واضح بگوییم که مقیاس‌پذیری هیچ قاعده و قانون واحدی برای همه انواع بیزینس‌ها ندارد. هر بیزینسی بهتر است بسته به‌نوع فعالیت روش‌های خاص خود را با آزمون و خطا پیدا کند. اما به‌صورت کلی برحسب تجربه به‌دست آمده برخی ویژگی‌های مشترک را در همه آن‌ها می‌توان مشاهده کرد که به شرح زیر است:

ویژگی بیزینس‌های مقیاس‌پذیر چیست؟

ویژگی بیزینس‌های مقیاس‌پذیر چیست؟

 استفاده از فناوری برای بهینه سازی عملیات فرایند:

در عصر دیجیتال امروزی، فناوری و تکنولوژی یک تغییردهنده بازی برای افزایش بازدهی کسب و کارها است. خودکار کردن کارهای تکراری با نرم افزار می‌تواند هزینه های نیروی کار و نرخ خطا را به شدت کاهش دهد و در عین حال بازدهی را تا حد زیادی بیشتر کند. به عنوان مثال، استفاده از ابزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) می‌تواند تعاملات شما با مشتری را بهبود بخشد و فرآیندهای فروش را بدون نیاز به افزایش متناسب پرسنل ساده کند.

روی خدمات یا محصولات با حاشیه سود بالا تمرکز کنید:

شناسایی و اولویت‌بندی محصولات یا خدمات با حاشیه سود بالا می‌تواند باعث افزایش سود شما شود. البته این بدان معنا نیست که شما باید سایر پیشنهادات خود را نادیده بگیرید. اما بهتر است منابع‌ به سودآورترین خدمات یا محصولات تخصیص داده‌شود که بازده سرمایه‌گذاری را بیشتر کند. این تمرکز استراتژیک تعادل را به افزایش ارزش تغییر می دهد.

گسترش استراتژیک، نه فقط به طور گسترده:

توسعه همیشه به معنای جهانی شدن یا دو برابر کردن خطوط تولید شما نیست. گاهی اوقات، هوشمندانه ترین مقیاس، تعمیق نفوذ در بازارهای موجود شما یا کمی گسترش خط تولید شما برای پاسخگویی به نیازهای مشتری است. این رویکرد  به‌نوعی از قدرت برند استفاده می‌کند و حتی می‌‌تواند خطرات احتمالی که ممکن است برای صاحبان کسب‌وکار بزرگ ایجاد شود را به حداقل می‌رساند.

برون سپاری فعالیت های غیر اصلی:

همانطور که درحال بزرگ شدن و پیشرفت هستید، سعی کنید تمایز بین فعالیت‌های اصلی که باعث مزیت رقابتی می‌شوند و فعالیت‌های غیر اصلی که می‌توانند برون سپاری شوند، را ایجاد کنید. برون سپاری وظایفی مانند حسابداری به‌خصوص حسابداری مالیاتی، منابع انسانی و حتی جنبه های خاصی از تولید می تواند هزینه ها را کاهش دهد و وقت و انرژی تیم شما روی عملیات حیاتی تجاری متمرکز کند.

فرهنگ سازمانی قوی را حفظ کنید:

فرهنگ قوی شرکت می تواند رضایت و بهره وری کارکنان را افزایش دهد، که در زمان رشد هر مجموعه‌ای ضروری است. حفظ این فرهنگ نیازمند تلاش و پشتکار مستمر است. ممکن است به معنای سرمایه‌گذاری در آموزش، توسعه استراتژی‌های ارتباط داخلی یا اطمینان از اینکه استخدام‌های جدید متناسب با اخلاق شرکت شما هستند، باشد.

6. استراتژی های اصولی جذب مشتری را اجرا کنید:

جذب مشتری نباید گران باشد. برنامه های ارجاع، بازاریابی محتوا و سئو نمونه‌هایی از استراتژی های اصولی هستند که می توانند پایگاه مشتریان شما را بدون نیاز به افزایش قابل توجه بودجه افزایش دهند. همانطور که کسب و کار شما رشد می کند، این روش ها را می توان به طور موثر و مقرون به صرفه بکار گرفت و افزایش داد.

 7. جریان نقدی خود را از نزدیک نظارت کنید:

جریان نقدی و وجوه نقد، شریان حیاتی هر کسب و کاری است، به ویژه در مراحل رشد. بررسی منظم صورت‌های جریان نقدی می‌تواند به شما در مدیریت مؤثرتر منابع، پیش‌بینی نیازهای مالی و جلوگیری از افزایش بیش از حد کمک کند. ابزارها و نرم افزارهایی که تجزیه و تحلیل مالی در زمان واقعی را ارائه می‌دهند، می توانند در اینجا بسیار سودمند باشند.

8. به آزمایش ادامه دهید:

در نهایت، از آزمایش کردن نترسید. مقیاس بندی هوشمند نیاز به نوآوری و سازگاری دارد. آزمایش‌ها در مقیاس کوچک می‌توانند به شما کمک کنند تا استراتژی‌ها را قبل از متعهد شدن به منابع مهم آزمایش کنید. این رویکرد نه تنها ریسک را کاهش می دهد، بلکه فرهنگ نوآوری و خلاقیت را در تیم شما تقویت می کند.

از کجا بفهمیم کسب‌وکاری که داریم مقیاس‌پذیر است یا نه؟

درحقیقت پاسخ این سوال این است که اگر بتوانیم بدون هزینه کسب‌‌وکاری که داریم را گسترش دهیم و مشتریان بیشتری جذب کنیم یعنی کسب‌وکارمان مقیاس‌پذیر است. در این شرایط هرچه بیشتر رشد کنیم و بزرگ‌تر شویم، درآمدمان هم بیشتر می‌شود.

از کجا بفهمیم کسب‌وکاری که داریم مقیاس‌پذیر است یا نه؟

از کجا بفهمیم کسب‌وکاری که داریم مقیاس‌پذیر است یا نه؟

کلام پایانی

نکته پایانی این است که کسب‌ و کارتان هوشمندانه حول محور تصمیم‌گیری‌های استراتژیک می‌چرخد و با اهداف بلندمدت شما همسو می‌شود. با تمرکز بر کارایی، اولویت‌بندی مناطق با حاشیه بالا و استفاده از فناوری، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که تلاش‌های شما در مسیر رشد مستقیماً به افزایش سودآوری تبدیل می‌شود. به یاد داشته باشید که مقیاس بندی موفق به همان اندازه که به معنای گسترش است، موثر بودن است.

این متن ترجمه‌ای است از مقاله‌ای با عنوان Strategies For Growing Your Business Without Sacrificing Profit از وبسایت اقتصای فوربز است.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *