انواع صورت‌ های مالی برای مدیران عامل

انواع صورت‌ های مالی برای مدیران عامل

اتفاقاتی که در بخش حسابداری و امور مالی شرکت‌ها می‌افتد، توسط گزارش‌هایی تحت عنوان «صورت‌های مالی» قابل بررسی و تحلیل است و اطلاعات کامل و ارزشمندی را در اختیار افراد مختلف به خصوص سهامداران می‌گذارد. اما علاوه بر سهامدارن، مدیران عامل نیز نیاز دارند تا این صورت‌های مالی را مطالعه کنند. در ادامه بطور مفصل به چرایی این موضوع می‌پردازیم. به‌صورت کلی مدیران عامل با بررسی و تحلیل صورت‌‌های مالی به درک درستی از وضعیت مالی سال گذشته، حال و آینده پیدا می‌کنند. صورت‌های مالی مختلفی وجود دارد که از بین آن‌ها چندین مورد مهم‌تر از بقیه بوده و بیشتر به کمک مدیران عامل می‌آیند. در این مقاله می‌خواهیم صورت‌های مالی اساسی که هر مدیر عاملی باید با آن‌ها آشنا باشد را معرفی کنیم.

صورت مالی چیست؟

صورت مالی گزارشی کامل از فعالیت‌های اقتصادی هر مجموعه‌ای است که توسط صاحبان آن کسب‌وکار ارائه می‌شود و دربردارنده مهم‌ترین و جزئی‌ترین اطلاعات اقتصادی هر مجموعه‌ای است. این اطلاعات معمولا سالی یک بار تهیه می‌شوند اما در اغلب اوقات هر شش ماه یک‌بار و حتی درصورت نیاز در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر آماده می‌شود.

انواع صورت‌ های مالی

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، در دنیای حسابداری، صورت‌های مالی مختلفی وجود داردکه ما آن‌ها را با عنوان «صورت‌های مالی اساسی» می‌شناسیم که شامل صورت وضعیت مالی، صورت سود و زیان،  صورت جریان‌های نقدی و صورت تغییرات در حقوق مالکانه است که دارای اهمیت بالایی هستند. هر کدام از این صورت‌های مالی اطلاعات متفاوتی را در اختیار  مدیران عامل قرار می‌دهند که در ادامه هر یک را به تفصیل بررسی خواهیم کرد. صورت‌های مالی به شرح زیر است:

  • صورت وضعیت مالی
  • صورت سود و زیان
  • صورت جریان‌های نقدی
  • صورت تغییرات در حقوق مالکانه

چرا مدیران عامل باید با صورت‌های مالی آشنا باشند؟

 

 

چرا مدیران عامل باید با صورت‌های مالی آشنا باشند

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا یک شخص در جایگاه مدیریت و یا ریاست یک مجموعه باید دانش کافی از گزارش‌های مالی داشته باشید. در اینجا چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم

  1. اطمینان از سلامت مالی شرکت:

مدیران عامل قادرند با استفاده از تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی و همچنین نسبت‌هایی که می‌توان از این صورت‌ها استخراج کرد، از سلامت مالی شرکت اطمینان حاصل کنند. نسبت‌هایی مثل نقدینگی، سودآوری و کارایی.

  1. اتخاذ تصمیمات آگاهانه:

مدیران باید با استفاده از استراتژی‌های مناسب اقدام به تصمیم‌گیری درباره سرمایه‌گذاری، توسعه شرکت و تخصیص منابع کنند. گرفتن این تصمیمات فقط در صورت داشتن اطلاعات کافی از داده‌های مالی میسر می‌شود.

  1. ارتباطات کارآمد و جلب اعتماد:

در صورتی که شرکت دارای سهامداران دیگری باشد، لازم است اطلاعات بطور شفاف و موثر به آن‌ها منتقل شود. مدیر عامل باید دید جامعی نسبت به وضعیت  مالی شرکت داشته باشد تا بتواند این اطلاعات را به بقیه سهامداران و مالکان نیز انتقال دهد.

همچنین اگر مدیر عامل درخواست وام داشته باشد، باید با استفاده از صورت‌های مالی شفاف اعتماد اعتباردهندگان را جلب کند.

  1. اطمینان از تطبیق گزارش‌ها:

هر شرکتی باید یک سری قوانین حسابداری و مالی را رعایت کند و همچنین در ارائه گزارش‌های مالی خود شفافیت را رعایت کند. یک مدیر عامل تنها در صورتی می‌تواند از اجرای این قوانین اطمینان داشته باشد که بتواند بر آن‌ها نظارت کند. نظارت بر رعایت اصول در هر زمینه‌ای نیازمند دانش کافی در آن حیطه است.

  1. کنترل ریسک:

برای کم کردن ریسک‌های مالی لازم است تا ابتدا بتوانیم آن‌ها را شناسایی کنیم. این شناسایی از طریق مطالعه گزارش‌های مالی میسر می‌شود. یک مدیر عامل باید بتواند این ریسک‌ها را شناسایی کرده و آن‌ها را کاهش دهد. برای مثال شرکتی ممکن است بخاطر استفاده زیاد از وام و بدهی در معرض ریسک ورشکستگی قرار گیرد.

6.برنامه‌ریزی بهینه:

برای برنامه‌ریزی، تخصیص منابع و بودجه‌ریزی باید پیش‌بینی واقع‌بینانه‌ای نسبت به عملکرد مالی آینده داشته باشیم. برای پیش‌بینی، لازم است عملکرد شرکت از گذشته تا امروز و روندها را بررسی کنیم؛ که برای این موضوع نیاز به صورت‌های مالی داریم. اگر مدیر عامل برنامه‌های توسعه در سر دارد و یا در حال برنامه‌ریزی برای تامین مالی شرکت است، باید از میزان سرمایه فعلی شرکت  اطلاع داشته باشد.

7. همکاری موثر با تیم‌های مالی:

هرچه مدیر عامل دانش بیشتری از صورت‌های مالی داشته باشد، می‌تواند ارتباط موثرتری با متخصصین مالی شرکت بگیرد و نقش پررنگ‌تری در هدایت مالی شرکت داشته باشد.

کلام آخر

صورت‌های مالی اطلاعاتی مهمی در خصوص بطن رویدادهای مالی یک شرکت ارائه می‌دهند. تجزیه و تحلیل آن‌ها برای مدیران بسیار سودمند است و کمک می‌کند تصمیمات به بهترین شکل گرفته شده و از سلامت و عملکرد مالی شرکت اطمینان حاصل شود. صورت وضعیت جریان‌های نقدی چشم‌اندازی نسبت به موقعیت مالی شرکت و وضعیت دارایی‌ها، بدهی‌ها و سهم مالکان در یک مقطع زمانی مشخص ارائه می‌کند. صورت سود و زیان نشان‌دهنده سودآوری و کارایی عملیاتی شرکت طی یک دوره مالی است. صورت جریان‌های نقدی کمک می‌کند تا جریان پول نقد به داخل و خارج از کسب‌و‌کار را رصد کنیم. این صورت مالی دید ما را نسبت به نقدینگی، جریان نقدی عملیاتی و انعطاف پذیری مالی بهتر می‌کند. با استفاده از این اظهارات، مدیران عامل می‌توانند تصمیمات آگاهانه‌ای گرفته، منابع را به طور موثرتری اختصاص داده و شرکت را به سمت رشدی پایدار و بلندمدت در محیط کسب و کار پویای امروزی هدایت کنند. در صورتی که سوالی در رابطه با مسائل حسابداری و مالیاتی شرکت خود دارید، مشاوران ما آماده کمک به شما هستند. می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *