استراتژی‌ های کلیدی افزایش بهره وری کارمندان از طریق آموزش

بر اساس تحقیقات انجام شده اینطور به نظر می‌رسد که صاحبان کسب‌وکار در سال‌های آینده با بحران‌هایی مانند کمبود نیروی ماهر روبرو خواهند شد. در این مقاله استراتژی‌هایی برای مقابله و مدیریت آن بیان شده‌است که بتواند تا حدی کمک‌کننده باشد. در اینجا برخی از مهم‌ترین آن‌ها ذکر شده که باهم بررسی خواهیم کرد. پس با ما تا انتها همراه باشید. این استراتژی‌ها عبارتند از:

 • افزایش بهره‌وری کارکنان؛
 • بهبود نگهداشت نیرو
 • جذب بهتر نیرو

افزایش بهره ‌وری کارکنان:

در آغاز از افزایش بهره‌ وری کارمندان یا به زبان انگلیسی  Productivity  شروع می‌کنیم و سپس دیگر موارد را در مقاله‌های بعدی بررسی خواهیم کرد. هر بیزینسی می‌تواند برای افزایش راندمان پرسنل بدون اعمال فشار، از طریق آموزش مدیران تراز اول، آموزش‌ هدفمند به پرسنل و بکارگیری ابزار های بهتر به نتیجه مطلوب برسد. زمانی که مدیران هر سازمان با جدیت کار کنند و در جریان روند کار باشند، سهم بسزایی در افزایش بهره‌وری پرسنل دارند. آنها پرسنل جدید را سریع آموزش داده و درگیر کار می‌کنند، از طرفی خودشان برای پیدا کردن ایراداتشان تلاش می‌کنند. در واقع به‌نحوی این ایرادات را رفع می‌کنند که در آینده محتمل آسیب‌های کمتری شوند و بیشترین بهره‌ وری را از این فراد داشته‌باشند. در نهایت آموزش کارمندان در کنار آموزش مدیران تراز اول، به افزایش بهره‌ وری کارکنان کمک می‌کند. همچنین در راستای آموزش دادن و آموزش دیدن، قدردانی از پرسنل بابت انجام کار درست نیز می‌تواند روی بازدهی موثر باشد. برای آموزش دیدن بهتر مدیران تراز اول، پرسیدن از خودشان درمورد نیازهای آموزشی که دارند کمک‌کننده است. البته بهتر است تمامی این آموزش‌ها هدفمند باشد و در جهت برآورده‌ کردن نیازهای سازمان باشد.

پس به‌صورت کلی افزایش بهره‌ وری به بهبود مهارت‌های زیر تقسیم می‌شود:

 • مدیریت عملکرد
 • حل تعارض
 • آموزش دادن مدیران تراز اول
 • استفاده از ابزارهای کاربردی
 • ارتباط موثر و سازنده

 

مدیریت عملکرد چیست؟

از دیگر عوامل موثر در افزایش بهره‌ وری کارکنان، ترکیب کردن نظرات مدیران با ایده‌های بیرونی به تناسب کاری که انجام می‌دهند، است. در حقیقت بازخوردی که مدیران از انجام وظایف در این پروسه می‌گیرند را می‌توان با نظرات و ایده‌های بیرونی ادغام کرد. از با ارزش‌ترین آن‌ها مدیریت عملکرد است. آموزش ارتباطات موثر و تبادلات نظرات روزمره به سرپرستان در انجام بهتر و موثرتر مدیریت عملکرد کمک می‌کند. بارها پیش‌آمده است که برخی مدیران در برقراری ارتباط با مشکلات و موانعی روبر وهستند. از طرف دیگر، مدیریت عملکرد می‌تواند با شناخت دقیق ظرفیت و بررسی عملکرد اعضای تیم، ما را به اهداف مجموعه نزدیک‌تر کند.

مدیریت عملکرد شامل موارد زیر است:

 • تعیین اهداف عملکردی روشن
 • تشویق کردن و ایجاد انگیزه
 • ارائه بازخورد منظم

با این‌حال ممکن است مدیران به فراخور شرایطی که دارند نیاز به آموزش‌های دیگری داشته باشند. در این حین با نقش‌پذیری بیشتر مدیران و کسب تجربه می‌توان تاثیرگذارترین آموزش را انتخاب کرد و پیوسته آن را انجام داد.

آموزش دادن به مدیران تراز اول چیست ؟

منظور از آموزش دادن به مدیران تراز اول یعنی تعلیم مهارت‌هایی که به مدیریت بهتر آنان و انجام باانگیزه‌تر کارها توسط پرسنل کمک می‌کند. برای مثال گاهی پیش می‌آید که کارمندان بی‌انگیزه انگیزه را از کارمندان باانگیزه بگیرند. این آموزش‌‌ها به نحوی به مدیریت این چنین پدیده‌ها کمک می‌کند. از دیگر موضوعات آموزشی به مدیران، مدیریت زمان و تفویض اختیار می‌توان اشاره کرد. مدیران باتوجه به درکی که رفته‌رفته نسبت به چالش‌ها پیدا می‌کنند، می‌توانند بر حسب نیاز مجموعه مناسب‌ترین آموزش را ببینند و آن را به پرسنل آموزش دهند.

آموزش مدیران باید چه ویژگی‌ هایی داشته باشد ؟

متاسفانه برخی از آموزش‌ها تا زمانیکه پرسنل به آن نیاز دارند در خاطرشان است اما برخی دیگر به محض اینکه کارشان با آن تمام می‌شود از خاطرشان می‌رود. به همین خاطر است که گفته می‌شود این آموزش‌ها باید مستمر باشد. آموزش مدیران علاوه‌بر همسو بودن با اهداف سازمان باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • پیوسته
 • مستمر
 • تقویت کننده

جمع‌بندی

مدیران نقش کلیدی در بهره‌وری پرسنل دارند که نباید آن را نادیده گرفت. تمامی نکات بالا در جای خود می‌تواند کمک کننده باشد. بهتر است هر مدیری برای مدیریت بهتر و هدفمندتر با این نکات آشنایی پیدا کند.

این متن ترجمه‌ای است از مقاله‌ای با عنوان Strategies For Improving Employee Productivity Through Manager Training از وبسایت اقتصادی فوربز است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *