مشاوره مالیاتی مشاغل | مشاوره مالیاتی کسب و کار | مشاوره مالیاتی حقوقی

آیا مشاوره مالیاتی برای مشاغل لازم است؟

هر قدر هم که در مجامع عمومی و نزد اذهان عامه مردم از پرداخت مالیات به عنوان یک وظیفه اجتماعی و انسانی نام برده شود، در نهایت مجدداً اغلب شرکت‌ها و افراد مالیات را به عنوان یک چالش می‌بینند. این در حالیست که حتی شرکت‌هایی که نهایت همکاری را با سازمان امور مالیاتی هم دارند، همچنان در صدد کاهش رقم پرداختی یا یافتن راه‌حل‌هایی تحت عنوان معافیت یا بخشودگی هستند. این اقسام از خواست‌ها و میل فزاینده شرکت‌ها و مؤدیان نسبت به رفع چالش‌های پروسه پرداخت مالیات منجر شده تا عنوانی شغلی به نام مشاور مالیاتی مشاغل مورد تقاضا واقع شود. اما آیا مشاوره مالیاتی برای مشاغل لازم است؟ اگر شما نیز در مورد لزوم گرفتن مشاوره مالیاتی تردید دارید بد نیست تا نگاهی به عناوین زیر داشته باشید.

 

مشاوره مالیاتی ؟ وظایف و خدمات

اساساً مشاوره مالیاتی چه معنایی دارد؟ در طول پروسه مشاوره چه اطلاعاتی به مؤدی یا همان مراجع ارائه خواهد شد. برای جواب دادن به این پرسش که آیا مشاوره مالیاتی برای مشاغل لازم است یا خیر، مهم است که بدانیم پروسه مشاوره مالیاتی چیست؟ در طول این مشاوره، یک شخص متخصص که تبعاً مشاور مالیاتی نام دارد، تمام دانش خود در مورد چالش‌ها و موقعیت‌های مختلف مالیاتی را در اختیار مراجعین قرار می‌دهد. با اینکه کتب پزشکی، قانون و مهندسی در اختیار عامه مردم قرار دارد اما همچنان افراد به پزشکان، وکلا و مهندسان برای حل مشکلات خود رجوع می‌کنند. علت این امر واضح است؛ شما برای فهم بسیاری از مسائل و موضوعات در یک حیطه خاص به یک متخصص نیاز دارید.

فرد متخصص همانند یک مترجم، آنچه که توسط قواعد کاری هر حیطه بیان می‌شود را برای مراجعین خود معنا می‌کند. به طور مثال یک پزشک با دانشی که دارد، پس از بررسی دقیق دردی که در ناحیه سر وجود دارد را به میگرن تعبیر کرده و برای مراجع خود تشریح می‌کند. در مشاوره مالیاتی نیز، تمام قوانین و قواعد مندرج در اساسنامه‌ها و آیین‌نامه‌های قانونی به زبان ساده برای مؤدی تشریح خواهد شد. آنچه که سبب کارآمدی بیشتر یک مشاوره مالیاتی می‌شود، تجربه و دانش شخص مشاوره‌دهنده است. در یک مشاوره مالیاتی، شخص متخصص اطلاعات و داده‌های زیر را در اختیار شما قرار می‌دهد:

  • نتایج بررسی‌های جامع یا جزئی که در مورد قوانین و قواعد مالیاتی داشته است
  • ارائه چارچوب‌ها و قواعد عملی در تنظیم اسناد قانونی مانند دفاتر قانونی و فرم‌های مالی
  • تنظیم راهبردهای مالی بسته به نیازسنجی مراجع و در راستای به حداقل رساندن مبلغ مالیات
  • پیگیری و انجام امور مربوط به تسلیم فرم‌ها و اسناد قانونی به سازمان امور مالیاتی

این چهار دسته از وظایف، مشاور مالیاتی را به یک راهنما و چراغی روشن در مسیر عبور از چالش‌های مالیاتی بدل کرده است.

 

مشاوره مالیاتی مشاغل | مشاوره مالیاتی کسب و کار | مشاوره مالیاتی حقوقی

 

مشاوره مالیاتی؛ دستیابی به تصویری از وضع فعلی

در گام اول در مشاوره، به شما گفته می‌شود که در واقعیت، در چه موقعیتی از نظر مالی قرار دارید. برای این کار فرد متخصص در امور مشاوره مالیاتی پس از بررسی اسناد و مدارک مربوط به کسب و کار شما به دید روشنی از وضعیت کسب و کار شما می‌رسد. این ابتدایی‌ترین کمکی است که مشاور مالیاتی قادر به انجام آن است. پس اتمام بررسی وضعیت، شما متوجه خواهید شد که در شرایط فعلی، وضعیت کسب و کار شما از منظر مالیاتی چگونه است.

 

مشاوره مالیاتی؛ نقشه راهی برای آینده

پس از درک کامل وضعیت فعلی، حال نوبت آن است که مشاوره مالیاتی ، یک تصویر از آینده را ترسیم کرده و. در اختیار شما قرار دهد. مهم است که بدانید با ادامه روند فعلی، وضعیت مالیات کسب و کار شما چگونه خواهد بود و برای اتخاذ سیاست‌های دیگری به چه تصمیماتی نیاز است.

این مشاوره باید راهبردهای روشنی را در جهت کاهش مبلغ مالیات یا تلاش برای بخشودگی به شما ارائه دهد. دقت داشته باشید که تلاش برای معافیت یا بخشودگی یک پروژه خلق‌الساعه و ناگهانی نیست بلکه در بسیاری موارد نیاز است تا در یک برنامه‌ریزی گاهاً یکساله و دو ساله تلاش کنید تا با تغییر شکل در سبک کسب و کار خود، به بخشودگی‌ها و معافیت‌ها دست پیدا کنید. طراحی و تنظیم همین برنامه بلندمدت، بخشی از خدماتی است که در مشاوره مالیاتی نصیب شما خواهد شد.

به جای درگیر کردن خودتان به شکل مستقیم در موضوعات مالیاتی، یک مشاور استخدام کنید

 

آیا مشاوره مالیاتی برای مشاغل لازم است؛ طرح مجدد یک پرسش

حال با وجود داشتن تصویر روشنی از آنچه که مشاوره مالیاتی نامیده می‌شود، می‌توان در پاسخ این سؤال که آیا مشاوره مالیاتی برای مشاغل لازم است ، با قطعیت گفت هر کسب و کاری در نظام مالیاتی و بازار فعلی ایران یقیناً به مشاور نیاز دارد. هر چند برخی افراد به صورت موردی و فصلی به سراغ کارشناسان رفته و تلاش می‌کنند تا چالش‌های مالیاتی خود را به کمک آن‌ها حل کنند اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم تا رابطه مستمری با یک مشاور مالیاتی داشته باشید.

با رجوع به عناوین پیشین متوجه خواهید شد که برخی امور و مشاوره‌های ارائه شده نیاز است تا در برنامه‌ای بلندمدت اجرا شوند؛ این بدان معنی است که به طور مثال برای دستیابی به بخشودگی یا برخی معافیت‌ها نیاز است تا رابطه مستمری با مشاور مالیاتی داشته باشید.

در مورد کسب و کارهای بزرگ‌تر نیز، مانند شرکت‌ها، سازمان‌ها و نهادی عظیم پولی و مالی، موضوع فقط به رابطه مستمر منحصر نمی‌شود بلکه استخدام فرد متخصص در این زمینه یک باید است. پس اگر کسب و کاری بزرگ اما نوپا مانند یک شرکت تولیدی یا خدماتی دارید، حتماً استخدام این قشر از افراد را برای موفقیت مجموعه خود در نظر داشته باشید.

البته برخی از مؤسسات حسابداری و مشاوره مالیاتی مشاغل ، بدون نیاز به درگیر شدن در پروسه استخدام مستقیم و پرداخت هزینه‌های بیشتر بابت دستمزد اشخاص، به شکل پیمانکاری رسیدگی به بخش مالیاتی شرکت شما را بر عهده می‌گیرند. این آپشن هم یکی از آپشن‌های متداولی است که در بازار کسب و کار به چشم می‌خورد.

در انتها یک نکته کوچک اما مهم که معمولاً مغفول واقع می‌شود را باید یادآوری کرد: مشاور مالیاتی و حسابرس تفاوت اساسی دارند. هر چند یک مشاور مالیاتی باید بخش مهمی از توانایی‌های حسابرس را در حیطه دانش خود داشته باشد اما این به معنی همسانی این دو عنوان شغلی نیست.

درصورتی که قصد دارید از خدمات مشاوره مالیاتی و مالی استفاده کنید، می‌توانید با متخصصین ما در موسسه حسابداری و مالیاتی تدبیرحساب ارتباط برقرار کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *