نحوه گزارش فرار مالیاتی

نحوه گزارش فرار مالیاتی؛ چگونه فرار مالیاتی را گزارش کنیم؟

یکی از جرایمی که در تمامی کشورهای دنیا رخ می‌دهد فرار مالیاتی است. در واقع اشخاص حقیقی و حقوقی موظف به پرداخت مبلغی به دولت به نام مالیات هستند. مالیات برای استفاده از امکانات رفاهی یک کشور و بودجه دولت به منظور ایجاد توسعه امکانات رفاهی و شهروندی پرداخت می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم به شرح نحوه گزارش فرار مالیاتی بپردازیم، پس با ما همراه باشید. چنانچه در این راستا نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، مشاوران ما در شرکت حسابداری تدبیر حساب می‌توانند پاسخگوی سوال‌های شما عزیزان باشند.

مقابله با فرار مالیاتی

از مهم‌ترین ابزارهای مقابله با فرار مالیاتی می‌توان به قانون مالیات‌های مستقیم اشاره کرد. این قانون اولین بار در سال 1345 وضع شد. سپس در سال‌های بعدی مورد بازنگاری قرار گرفت و تغییر پیدا کرد. البته چه در ایران و چه در سایر کشورها قانون‌های مقابله با فرار مالیاتی همچنان با خلا های بسیاری مواجه است.

همانطور که گفتیم، ماده‌های 199 و 200 از مهم‌ترین قانون‌هایی هستند که در خصوص فرار مالیاتی وضع شده‌اند و برای افرادی که مالیات خود را پرداخت نمی‌کنند یا سعی دارند مبلغی کمتر از مالیات واقعی را به دولت پرداخت کنند، مجازات‌هایی نیز در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است که فرار مالیاتی تنها مختص به ایران نیست بلکه کشورهای پیشرفته نیز با این پدیده رو به رو هستند و همواره در تلاش‌اند تا راهکارهای مناسبی را جهت مقابله با آن پیدا کنند. سایر کشورها با بهره گیری از سیستم‌های اطلاعاتی پیشرفته سعی در کاهش این پدیده دارند. همچنین فرهنگ سازی در خصوص پرداخت مالیاتی نیز می‌تواند راهکاری بسیار کارگشا در این خصوص باشد. در ادامه این مطلب نحوه گزارش فرار مالیاتی را شرح خواهیم داد.

مقابله با فرار مالیاتی

نحوه گزارش فرار مالیاتی

تماس تلفنی

یک راهکار جهت گزارش فرار مالیاتی تماس با شماره تلفن گویای 1526 است. پس از تماس با این شماره باید مشخصات فرد یا شرکت متخلف را ذکر کنید و تمامی اطلاعات مربوط را اعلام کنید. تماس شما در سیستم ثبت می‌شود و بازرسان سازمان امور مالیاتی با در نظر گرفتن اطلاعات شما، بدون هیچ گونه اطلاع قبلی به محل ذکر شده مراجعه می‌کنند. در صورتی که در پی بازرسی تخلفی کشف شود طبق قانون با آن برخورد خواهد شد.

 

سامانه گزارش فرار مالیاتی

یکی دیگر از راهکارهایی که می‌توانید به مقابله به این پدیده کمک کنید، بهره گیری از سامانه گزارش فرار مالیاتی است. پس از کشف افرادی با درآمدهای میلیاردی و بدون پرداخت هیچ گونه مالیات، رئیس سازمان مالیاتی از ایجاد این سامانه جهت گزارشات مردمی خبر داد. در واقع یکی از اهداف راهبردی سازمان امور مالیاتی کشور، مبارزه با فساد است. همچنین این سازمان سعی دارد فشار موجود بر مودیان فعلی را کاهش دهد و در ازای آن بر شناسایی و کشف فرارهای مالیاتی تمرکز کند.

برای گزارش فرار مالیاتی می‌توانید به این سامانه مردمی مراجعه کنید. سپس باید فرم را به طور کامل و دقیق پر کنید و به وسیله آن مشخصات فرد و یا سازمان را اعلام کنید. لازم به ذکر است که افراد می‌توانند بدون احراز هویت و به صورت کاملا ناشناس این فرم را پر کنند و در این فرم نیازی به اطلاعات خود فرد نخواهد بود. در نهایت نیز می‌توانید مستندات و فایل‌های خود را به این گزارش ضمیمه کنید. در ادامه به صورت گام به گام نحوه گزارش فرار مالیاتی را شرح میدهیم.

مرحله اول

ابتدا باید به سامانه گزارش فرار مالیاتی مراجعه کنید. در این صفحه نحوه پرکردن گزارش فرار مالیاتی را ملاحظه میکنید. سپس بر روی ثبت گزارش و ارتباط با سازمان کلید نمایید.

مراجعه به سامانه گزارش فرار مالیاتی

مرحله دوم

پس از کلیک بر روی این گزینه به صفحه دیگری هدایت میشوید. که از بین دو گزینه مقابل، ثبت شکایت جدید را انتخاب کنید.

ثبت شکایت جدید در سامانه رسیدگی به شکایات

مرحله سوم

پس از کلیک کردن بر روی دکمه ثبت گزارش به صفحه دیگری وارد می‌شوید که در اینجا باید فرم را به طور کامل پرکنید. پس از پر کردن فرم و ارائه مشخصات به صورت دقیق بر روی دکمه ثبت کلیک کنید. شما می‌توانید با مراجعه به همین سامانه و انتخاب پیگیری گزارش، به راحتی گزارش خود را پیگیری کنید و از فرایند آن آگاه شوید.

ثبت گزارش فرار مالیاتی

دلایل فرار مالیاتی

در این قسمت از مطلب می‌خواهیم به مهم‌ترین دلایل فرار مالیاتی بپردازیم. از جمله مهم‌ترین دلایل آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ضعف در ایجاد فرهنگ مالیاتی
  • عدم وجود سیستم نظارتی
  • کمبود و نقص در اطلاعات مبادله مالی
  • وجود ضعف در اجرای قوانین مالیاتی
  • عدم وصول به موقع مالیات
  • معافیت‌های مالی متعدد و گسترده
  • واضح نبودن قوانین مالیاتی و وجود ابهامات فراوان در آن
  • وجود ضعف‌های متعدد در سیاست‌های مالی
  • عدم وجود پاداش مناسب برای مودیان
  • آگاهی و اطلاعات کم مودیان

جمع بندی

یکی از جرایمی که در تمامی کشورها رخ می‌دهد فرار مالیاتی است. در این مطلب به این جرم و راهکارهای مقابله با فرار مالیاتی پرداختیم که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سامانه گزارشات مردمی و گزارش تلفنی اشاره کرد. همچنین نحوه گزارش فرار مالیاتی را به صورت گام به گام آموزش دادیم.

در این مقاله سعی شد تا تمام موارد مربوط به فرار مالیاتی توضیح داده شود، اما اگر کماکان سوال یا نکته مبهمی برای شما وجود دارد، مشاوران ما در تدبیر حساب آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به شما می‌باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *