حسابداری مالیاتی

به زبان خیلی ساده حسابداری مالیاتی یا به مجموعه اقدامات و فرایندهای حسابداری مالیاتی گفته می‌شود که در جهت بستن و آماده‌سازی حساب‌ها برای بررسی مالیات و اجتناب از جریمه‌ها انجام می‌شود. همه افراد و شرکت‌هایی که فعالیت اقتصادی دارند و به سبب آن درآمدی کسب می‌کنند باید از نظر پرونده مالیاتی بررسی شوند و درصورت لزوم مالیات پرداخت کنند. بنابراین تصمیم گیرنده اصلی برای پرداخت و عدم پرداخت مالیات سازمان امور مالیاتی کشور است که هرساله ممکن است قوانین خود را تغییر ‌دهد. از همین رو تاکید می‌شود بهتر است با افراد متخصص در این حوزه مشورت کنید. زیرا آن‌ها از جدیدترین قوانین مالیاتی مطلع هستند.

معمولا بیزینس‌های بزرگ و افراد حقیقی که گردش حساب و حجم معاملات مالی زیادی دارند، بیشتر نگران و درگیر مباحث مالیاتی هستند. حسابداری مالیاتی از زیرشاخه‌های مهم و کاربردی حسابداری به‌حساب می‌آید که قوانین جامع و کاملی برای آن تدوین شده‌است. مهم‌ترین بخش حسابداری مالیاتی، تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی، صدور قبوض و انجام تعهدات مالیاتی است که هر ساله باید به سازمان مالیاتی ارائه شود. همچنین حسابداران مالیاتی به‌صورت تخصصی درتهیه و ارائه اسناد مالیاتی و مشاوره‌های مربوط به آن، ارائه راه‌هایی برای صرفه‌جویی و کاهش مالیات تخصص  دارند که می‌توان به‌راحتی از دانش آنها در این زمینه بهره برد.

باتوجه به اینکه اهمیت حسابداری مالیاتی برای موسسات و شرکت‌ها روز به روز مهم‌تر می‌شود، بهتر است سازما‌ن‌ها از افراد باتجربه برای انجام این فرایند بهره بگیرند. لازم به یادآوری است که هرگونه خطا و اشتباه در این حوزه می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری مالی و حقوقی برای مجموعه داشته باشد. مالیات از آن دسته هزینه‌هایی است که معمولا کسب‌وکارهای بزرگ باتوجه به تغییراتی که ممکن است هر ساله توسط سازمان امور مالیاتی ایجاد ‌شود در آن دچار چالش می‌شوند. بنابراین توصیه می‌شود برای آسان شدن این روند از حسابداران مالیاتی کمک بگیرید. بهتر است بگوییم در بحث مالیات، آگاهی از قوانین مهم‌ترین بخش انجام کار است که تا حد زیادی مسیر و نقشه را مشخص می‌کند. و درضمن هرچه رویدادهای مالی یک مجموعه بیشتر باشد، طبیعی است که مباحث مالی و پرونده مالیاتی آن نیز بیشتر و بزرگ‌تر خواهد بود.

 حسابداری مالیاتی شامل چه بخش‌هایی است؟

حسابداری مالیاتی دارای سلسله ‌مراتبی است که باید پله‌پله و در زمان درست خود انجام شود. از اصلی‌ترین وظایف حسابداری مالیاتی، نظارت بر مراودات مالی است که به حساب‌های موسسه وارد و یا از آن خارج شده‌است. البته وظایف دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده‌است:

پیگیری مشکلات مالیاتی و معافیت‌های مالیاتی؛

 • تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی
 • آگاهی از بخشودگی‌ها و معافیت‌ها
 • محاسبه مالیات بر درامد (ویژه کسب‌وکار)
 • مالیات مستقیم کارمندان (ویژه کارگران و کارمندان)
 • تهیه و تنظیم تراز آزمایشی
 • تشکیل پرونده در سامانه مودیان
 • بررسی هزینه‌های قابل قبول مالیاتی؛
 • تهیه و تنظیم دفاتر قانونی شرکت؛
 • ساماندهی سوابق مالی؛
 • ارائه گزارش‌های فصلی؛
 • اعاده دادرسی پرونده‌های مالیاتی

موارد بالا از مهم‌ترین قسمت‌های حسابداری مالیاتی به‌شمار می‌آید که تاخیر در انجام و عدم انجام آن عواقب خیلی جدی به‌همراه دارد.

 هدف از حسابداری مالیاتی چیست ؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم هدف نهایی از حسابداری مالیاتی شناخت و محاسبه مقدارو نوع مالیاتی است که افراد مشمول باید پرداخت کنند. حسابداری مالیاتی به صاحبان کسب‌وکار کمک می‌کند تا علاوه‌بر آشنایی  و پیروی کردن با قوانین مالیاتی، بستری را فراهم می‌کند تا این افراد بتوانند در هزینه‌ها تا حدودی صرفه‌جویی کنند و دیدگاه مناسبی برایشان ایجاد می‌شود.

تهیه گزارش حسابداری مالیاتی

حسابداران مالیاتی معمولا برای تهیه گزارشات مربوط به حسابداری مالیاتی از نرم‌افزارهای حسابداری پیشرفته استفاده می‌کنند که در کنار دانش و تخصصی که دارند بهترین و مناسب‌ترین راه حل انتخاب می‌شود.‌‌ این نرم‌افزارها در به‌خصوص در تهیه گزارشات فصلی و سالانه کمک موثری می‌کنند

تفاوت بین حسابداری مالیاتی و حسابرسی مالیاتی چیست ؟

در حقیقت حسابداری مالیاتی به کلیه نظارت‌ها و فرایندهایی گفته می‌شود که در راستای شفاف‌سازی و ارائه اطلاعات دقیق و درست مالیاتی به صاحبان کسب‌وکار داده می‌شود. اما حسابرسی مالیاتی به‌معنی بررسی و تحلیل اسناد و مدارک مالی به‌منظور نظارت بر چگونگی رعایت قوانین مالیاتی است و توسط سازمان امور مالیاتی انجام می‌شود.

 حسابداران مالیاتی چه کسانی هستند ؟

حسابداران مالیاتی حسابدارانی هستند که علاوه‌بر دانش و تخصص حسابداری، با قوانین مالیاتی و حقوقی نیز آشنایی دارند. هر ساله از مهم‌ترین وظایف حسابداران مالیاتی این است که با بهره‌گیری از قوانین، اظهارنامه مالیاتی تهیه و تنظیم ‌کنند. از سوی دیگر چون این افراد تا حدی با قوانین حقوقی و مالیاتی آشنایی دارند، راحت‌تر می‌توانند پرونده‌های مالیاتی را بررسی کنند. از این رو توصیه می‌شود اگر گردش حساب زیادی دارید و یا صاحب کسب‌وکار هستید برای این قبیل مسائل از حسابداران مالیاتی کمک بگیرید. همچنین این افراد می‌توانند علاوه‎‌بر دادن مشاوره‌های مالیاتی، راه‌های افزایش پس‌انداز و کاهش هزینه‌ها به صاحبان کسب‌وکار کمک کنند.

کلام پایانی

از آنجایی که مباحث مالیاتی مستقیما با سرمایه‌ شرکت در ارتباط است و قوانین آن دائما درحال تغییر است، توصیه می‌شود در این حوزه از افراد خبره و باتجربه  بهره گیرید تا مجبور به پرداخت جریمه‌های سنگین آن نشوید. به یاد داشته‌باشید موسسه تدبیر حساب به‌صورت کاملا تخصصی و حرفه‌ای تمام خدمات حسابداری مالیاتی ذکر شده در بالا را انجام می‌دهد. بنابراین کافی است فرم درخواست مشاوره را پر کنید و منتظر تماس کارشناسان ما باشید و یا حتی با شماره‌های موجود روی سایت تماس بگیرید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *