همه چیز درباره مالیات حقوق سال 1400 - تدبیرحساب

همه چیز درباره مالیات حقوق سال 1400

مالیات حقوق یکی معمول‌ترین و در عین حال یکی ازمهم‌ترین انواع مالیاتی است که در سیستم مالی کشورهای مختلف دریافت می‌شود که تا حد امکان توزیع درآمد و رفاه عمومی عادلانه صورت بگیرد. در این مقاله قرار است تا به‌سراغ این برویم که مالیات حقوق چیست و چه کسانی مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند؟

مالیات حقوق چیست؟

طبق ماده 1 قانون مالیات مستقیم کلیه افراد حقوقی و حقیقی موظف هستند بابت درآمدی که از طریق فعالیت‌های شغلی، اقتصادی، خدماتی و… کسب می‌کنند، مالیات بپردازند. این مالیات، مالیات بر درآمد (مالیات حقوق) نامیده میشود و از اهمیت بالایی برخوردار است. در یک دسته‌بندی کلی باید بگوییم که مالیات به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود که عبارتند از مالیات مستقیم و غیر مستقیم.

 • مالیات مستقیم: این مالیات به‌طور مستقیم از درآمد اشخاص و دارایی آن‌ها (حقوقی یا حقیقی) کسر می‌شود؛ مثل مالیات بر دارایی یا مالیات بر درآمد.
 • مالیات غیرمستقیم: مالیاتی است که به قیمت خدمات و کالا تعلق می‌گیرد و برای مصرف‌کننده قابل پرداخت است. مثل مالیات وارادات و مالیات بر ارزش افزوده.

بر اساس ماده 86 قانون مالیات‌های مستقیم (ق.م.م) و تبصره‌ای که این ماده قانونی دارد، این مالیات جزء مالیات‌های تکلیفی به‌حساب می‌آید. مالیات تکلیفی یعنی اینکه شناسایی مبلغ و پرداخت مالیات حقوق پرسنل وظیفه کارفرما است و پرسنل نسبت به مالیات بر درآمد حقوق هیچ وظیفه‌ای ندارند. شرکت‌ها این امکان را دارند که با استفاده از نرم‌افزار حقوق و دستمزد، به ‌آسانی محاسبات مربوط به مالیات حقوق خودشان را انجام بدهند.

چه کسانی مشمول پرداخت مالیات حقوق هستند؟

بر طبق همین ماده 82 قوانین و مقررات مالیات‌های مستقیم بر درآمد، (( شخص حقیقی که برای شخصی دیگر اعمال خدمت می‌کند، چه این شخص یک شخص حقوقی باشد و چه یک شخص حقیقی، در برابر تسلیم نیروی کاری‌اش برای اشتغال در ایران براساس کار یا مدت انجام شده آن که به‌صورت غیرنقد یا نقد تحصیل می‌کند، باید مالیات بپردازد.))

به عبارت دیگر کلیه افرادی که به هر نوعی مشغول به کاری هستند و حقوق از کارفرما دریافت می‌کنند و دارای بیمه تامین اجتماعی هستند، باید مالیات حقوق بپردازند. این افراد باید بخشی از حقوق خودشان را به‌عنوان مالیات به وزارت اقتصاد و دارایی ارائه دهند. میزان و پرداخت این مالیات در هر سالی متناسب با عواملی خاص متغیر است و طبق بخشنامه به تمامی بنگاه‌های اقتصادی و کارفرمایان ارائه می‌شود. کارفرما وظیفه دارد تا این مبلغ را از حقوق کارکنان خود کسر کند و به وزارت اقتصاد و دارایی پرداخت نماید.

حتما بخوانید: تفسیر ماده 272 قانون مالياتهاي مستقيم

 

معافیت مالیاتی سال 1400 چقدر است؟

معافیت مالیاتی سال 1400 چقدر است؟ - تدبیرحساب

در سال 1400 معافیت مالیاتی حقوق برای کارکنان با درآمد تا سقف 4.000.000 تومان درنظر گرفته شده است. در اصل کارکنان هر حقوقی که داشته باشند تا سقف 4 میلیون تومان از پرداخت مافیات معاف هستند. مازاد این مبلغ در شش طبقه قرار می‌گیرد. هر طبقه دارای حقوق مالیاتی مشخصی است که حقوق بالای 4 میلیون بر اساس این طبقات مورد بررسی مالیاتی قرار می‌گیرد.

مثلاً اگر کارمندی 5 میلیون تومان حقوق بگیرد به خاطرمعافیت 4 میلیون تومانی تنها برای یک میلیون تومان از حقوق دریافتی خود باید مالیات بپردازد. درآمد یک میلیون تومانی در طبقه اول جای می‌گیرد و نرخ مالیات آن ده درصد است. به‌همین دلیل حقوق 5 میلیون تومانی در سال 1400 باید ماهیانه 100 هزارتومان مالیات به دولت بپردازد. طبیعتا هرچه که درآمد زیادتر شود به طبع مالیات هم بالاتر می‌رود.

جدول محاسبه مالیات حقوق

حقوق ماهیانه مالیات ماهانه
1 4 میلیون تومان معاف از مالیات
2 4 تا 8 میلیون تومان 10 درصد به ازای مازاد بر 4 میلیون تومان تا 8 میلیون تومان
3 8 تا 12 میلیون تومان 400 هزار تومان + 15 درصد مازاد بر 8 تا 12 میلیون تومان
4 12 تا 18 میلیون تومان 1 میلیون تومان + 20 درصد مازاد بر 12 تا 18 میلیون تومان
5 18 تا 24 میلیون تومان 2 میلیون 200 هزار تومان + 25 درصد مازاد بر 18 تا 24 میلیون تومان
6 24 تا 32 میلیون تومان 3 میلیون و 700 هزار تومان + 30 درصد مازاد بر 24 تا 32 میلیون تومان
7 32 میلیون تومان به بالا 6 میلیون و 100 هزار تومان + 35 درصد مازاد بر 35 میلیون تومان به بالا

 

موارد معاف از مالیات حقوق

دانستید که مالیات حقوق چیست و بر چند قسم است. حالا در این بخش به توضیح مواردی خواهیم پرداخت که در سال 1400 معاف از مالیات حقوق هستند. به عبارت دیگر شما در صورت دریافت این موارد مشمول مالیات بر حقوقی نخواهید شد. موارد معاف از مالیات حقوق عبارتند از:

 • بازخرید مخصوص در زمان مرخصی
 • مبلغ مربوط‌به عائله‌مندی
 • هزینه‌های مربوط‌به فوق‌العاده ماموریت و همچنین سفر
 • پاداش و همین‌طور عیدی پایان سال
 • مابه التفاوت کمک هزینه‌ای که برای تهیه مسکن و همین‌طور تهیه خوار و بار در زمان بیماری پرداخت می‌شود
 • حق مربوط‌ به شیر
 • پاداش برای ثبت‌نام در نهضت سوادآموزی
 • حقوق مربوط‌به ضمانت کسر از صندوق
 • مزایا پایان کار (سنوات) و همچنین خسارت مربوط‌به اخراج
 • پاداش مربوط‌به افزایش تولید و بهره‌وری
حتما بخوانید: نحوه محاسبه جرایم ماده 169 قانون مالیات های مستقیم

 

سامانه پرداخت مالیات حقوق

 

سامانه پرداخت مالیات حقوق

اگر میخواهید برای پرداخت مالیات حقوق خود اقدام کنید، میتوانید از طریق نشانی سامانه اطلاعات مالیات بر درآمد وارد سامانه مربوط به آن شوید و با وارد کردن نام کاربری و رمز ورود اقدام به پرداخت مالیات حقوق خود کنید.

حالا که متوجه اهمیت مالیات حقوق شدید و با بخشی از قوانین و نکات آن نیز آشنایی پیدا کردید، باید بدانید که برای سهولت در انجام محاسبات و کارهای مربوط به پرداخت مالیات حقوق، راه حل آسان تری هم در اختیار شما قرار دارد و آن استفاده از خدمات حسابداری و مشاوره مالیاتی یک مشاور خبره و با تجربه است.

حتما بخوانید: آموزش کامل ارسال لیست مالیات حقوق

 

مشاوره مالیاتی با تدبیر حساب

از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم، امیدواریم که این مقاله تا حدی به پرسش‌های شما در زمینه مالیات حقوق در سال 1400 پاسخ داده باشد.

سخن آخر آنکه تدبیر حساب با ارائه مشاوره مالیاتی توسط مشاوران خبره و متخصص که در این زمینه تجربه کافی دارند، به شما کمک می‌کند تا از پیچ و خم‌های مسیر مالیاتی گذر کنید و برای مجموعه خود بهترین‌ها را رقم بزنید. اگر به دنبال این هستید که یک استراتژی کارآمد و مفید داشته باشید یا در صورت مواجه با مسائل مالیاتی دچار سردرگمی شدید و با موانع قانونی مواجه هستید، می‌توانید از خدمات حرفه‌ای تدبیر حساب در حوزه مشاوره مالیاتی و… کمک بگیرید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *